„Kościół katolicki w Ameryce Południowej” - zaproszenie na konferencję

konferencja

Szanowni Państwo – Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Wychowawcy!

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej
w Katowicach wraz z Internationale Bildungsinitiative Pilgrim
mają zaszczyt zaprosić Państwa w sobotę 17 lutego 2018 roku o godz. 10.00
do auli Wydziału Teologicznego na kolejne spotkanie w ramach
Katolickiej Akademii Nauczycieli i Wychowawców
na konferencję:

„Kościół katolicki w Ameryce Południowej”

W Ameryce Łacińskiej żyje 425 milionów katolików, co stanowi 40 proc. całości światowej populacji wiernych Kościoła katolickiego. Znamy dawne dzieje Kościoła
w Ameryce Południowej z filmu „Misja” opowiadającego o działalności zakonu Jezuitów. Każdy chyba wie, że Ameryce Południowej zawdzięczamy obecnego papieża Franciszka. Niektórzy pamiętają o problemach związanych z szerzeniem teologii wyzwolenia, ale chyba na tym kończy się nasza wiedza o Kościele katolickim w Ameryce Południowej. Na najbliższym spotkaniu będzie możliwość bardziej systematycznego poznania naszych braci żyjących na tym kontynencie.
Podczas spotkania wysłuchamy dwuczęściowego wykładu ojca dra hab. Tomasza Szyszki SVD, pracownika Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie. Prelegent przez wiele lat pracował w Ameryce Południowej a od września 2017 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Stowarzyszenia Misjologów Polskich. Do jego obowiązków należy między innymi przygotowanie osób wyjeżdżających na misje do Ameryki Południowej.
Podczas konferencji zostanie także zaprezentowane polskie tłumaczenie książki: „Dzieci, los Ziemi leży w Waszych rękach. Podręcznik o sprawiedliwości, pokoju i ochronie stworzenia”. Swoją obecnością zaszczyci nas autor książki – ojciec Juan Goicochea, który po studiach przez dziewięć lat pracował na ulicach Norymbergii jako duszpasterz bezdomnych. Bogaty w doświadczenia zdobyte
w Europie, powrócił w roku 2009 do ojczystego Peru. Od tego czasu pracuje w parafii Misjonarzy Kombonianów w San Genaro, na peryferiach Limy. Na co dzień pochłania go praca duszpasterska wśród dzieci i młodzieży. W swojej parafii założył „Dom Talentów”, gdzie z jego inicjatywy wielu młodych nastolatków może odkrywać swoje uzdolnienia. Pragnie ustrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwami i przemocą „ulicy”. Ojciec Juan angażuje się twórczo w działania wychowujące młodych do ochrony środowiska naturalnego, upatrując w nich nadzieję i szansę na stworzenie pozytywnej przyszłości. W tym samym duchu wspomaga także rolników z różnych regionów Peru w ich przedsięwzięciach na rzecz obrony środowiska naturalnego.
    W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM z jej założycielem dr. Johannem Hischem, przedstawiciele Kościelnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej z Wiednia oraz siostra Karina Beneder – odpowiedzialna za tłumaczenie i redakcję książki w języku niemieckim. W polskie tłumaczenie książki włączyli się uczniowie klas niemieckojęzycznych VIII LO
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach pod kierunkiem ks. dra Roberta Kaczmarka.
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymają książkę w prezencie, zaś na zakończenie będziemy mieli okazję do finansowego wsparcia projektów edukacyjnych w Peru, prowadzonych przez O. Juana Goicochea.
Całość spotkania ubogaci śpiew Scholi i Młodzieży Stowarzyszenia Uśmiech
w Mikołowie pod kierunkiem pani dr Grażyny Bondel, którzy zaprezentują wybrane piosenki skomponowane dla polskiego wydania książki.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów

Program Konferencji

Wydział Katechetyczny

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach mieści się na pierwszym piętrze bydynku Kurii.

Wejście znajduje się od ulicy Wita Stwosza